Too Costly to Eat Right?

Amanda Gardner of HealthDay News reports that many Americans can’t afford to eat healthfully. Here’s some of the article:
One study shows that low-income Americans now would have to spend up to 70 percent of their food budget on fruits and vegetables to meet new national dietary guidelines for healthy eating.


And a second study found that in rural areas, convenience stores far outnumber supermarkets and grocery stores -- even though the latter carry a much wider choice of affordable, healthy foods.

"I think it's a matter of raising awareness among health professionals -- and that could be dieticians or diabetes educators or even doctors -- that when we typically give people a recommendation to eat more fruits and vegetables, that is actually so much more complicated in a rural environment," said Angela Liese, study author of the second report and an associate professor of epidemiology and biostatistics at the Arnold School of Public Health at the University of South Carolina in Columbia.

"There needs to be some thought given to how do you make these recommendations," Liese said.
Kind of hard to argue with this when we live in a country with fast food dollar menus and fruits and veggies cost a few dollars a pound…sigh.
Trackbacks (0) Links to blogs that reference this article Trackback URL
Comments (5) Read through and enter the discussion with the form at the end
Jayson - November 26, 2007 2:36 PM

Next time I read an article about fresh fruits and veggies being more expensive I am coming after them with an eggplant and a cucumber.

Being on an extremely limited budget and supporting two kids, I find that buying fruits and veggies is not more expensive. You save money by not being sick and missing work or school, additional savings are not suffering the side effects of eating non nutrient dense food.

I live in an area where the trip to the grocery store is a weekly event that has to be planned accordingly. The alternatives are high priced convenience store fare. Being on a budget you buy only what has the highest nutrient content and savings are in not buying short term unhealthy junk food that causes all sorts of problems, not to mention a huge waste of money.

From my observation people are too lazy to want to eat healthy. It seems people are constantly going against their own interest by the choices they make, from shopping at the big box stores for products made overseas, to eating non nutritious junk food that creates sickness.

Theres really no good excuse for not eating healthy, there are plenty of choices for every income level.

Jayson - November 26, 2007 3:51 PM

Your right Gerry the system is flawed, in a bad way. Didnt mean to rant so much, I just spent the weekend talking to several people and proving that eating fruits and veggies was less expensive over a period of two years.

Its a comfort your site is here, every time we have a health/nutrition question we check here first :-)

Art Konstantino - November 26, 2007 10:33 PM

When you come to our home, the first thing I show you is my refrigerator and cabinets. Here is what you see. In the refrigerator tonight, you will see two gallons of Mustard Green Juice made by my Samson twin gear juicer. Five pounds of Mustard Greens- $2.50. Ten pounds of Collard Greens- $5.00. Ginger Root, Garlic, Carrots, three Pomegranates, two pounds of green beans- $3.40, one head of red cabbage- $.89 per lb., three bunches of gorgeous asparagus- $9.00 8 stalks per meal, 3 bunches of Organic Celery, ten pounds of Bunny Love Organic Carrots, ten pounds of apples- $1.29 lb. at Walmart(Golden Delicious and Fuji), oranges, lots of cold raw apple cider vinegar, in the cabinets we have lots of dried beans and lentils, nutrient rich grains, big variety of nuts and seeds, lots of dried herbs, stevia and some other odds and ends.

I used to spend over $500 month at McDonalds, Burger King, Wendy's, Kentucky Fried Chicken, Subway, American Steak House, Wendy's, Dunkin Donuts, Friendly's, Denny's and more. I was in great shape, worked hard and stayed strong. I bought pork chops at $6.00 lb., NY Strip at $8.00 lb., Filet Mignon- $9.75 lb., lots of Kahn's hot dogs, lots of butter, milk, coffee, plenty of beer and some liquor, 2-5 cigars a day, ice cream- $5.00 for 1/2 gallon I would eat in one night, lots of pizza supremes at Pizza Hut and my list goes on and on. I did eat alot of fish too. I spent so much more on food alone than I do now.

I am now 130lbs. and eat lots of green vegees, beans, some whole grains, sprouts, juices, salads, some popcorn, water, figs, dates, raisins, soups and other fun stuff. There is more, but I just want you to see that I spend 1/3 of what I used to. I do not drink alcohol every day any more. I drink some green tea instead of drinking coffee six times a day. I stopped cigars in 2000. I drink distilled water with an herbal drink mixed in. I drink no soda or milkshakes.

I do believe we can live beyond 150 years of age. I am now 53 in 2007 and feel great. Dr. Fuhrman's guidlines are great. Watch for his book on diets for healthy people. Take care and stay healthy the Fuhrman Way, Lisa too!

LLouise - November 27, 2007 4:08 PM

AWESOME, Art Konstantino!!! I love it! Hurray for optimal health. :^D
I think if people really took tally of all they spend -- "a little here, a little there," -- it REALLY adds up. Heck, Starbucks, or other leach establishments, makes bucco bucks off toxic cravings. No one who stops there every morning, really thinks they are spending a ton.

Idetrorce - December 15, 2007 7:04 AM

very interesting, but I don't agree with you
Idetrorce

Post A Comment / Question Use this form to add a comment to this entry.







Remember personal info?