Healthy or Costly?

The gripe that healthy food is more expensive than unhealthy food is debatable, but usually, the proof is found in the pudding. So, get a load of this chart from the Journal of the American Dietetic Association, via The Los Angeles Times:
Personally, I think it’s easy to live within your means and eat healthfully. The problem is $0.99 snack cakes and fast-food value menus are far more accessible and have million-dollar marketing campaigns behind them. What do you think?
Trackbacks (0) Links to blogs that reference this article Trackback URL
Comments (1) Read through and enter the discussion with the form at the end
Matthew Scott - December 31, 2007 2:22 PM

It's a difficult conundrum if people make it difficult, but I agree with you Gerald, it's easy to live within your means and eat healthfully. My household makes it easy by making nutritious foods our #1 budget item, above *all* other things.

Sometimes, this can pinch against "creature comforts", or depending on the situation, other necessities -- but I'd rather have an old pair of shoes and a beautiful plate of nutrient-dense cuisine in front of me than a new pair of sneakers and a plate full of cheap filth.

I'll always try to spread the word about nutrition to others, but when it comes down to it, if others choose to be willfully deficient in their health maintenance, my family and I will enjoy a more fulfilling future than those folks. (I'm already much better off than my former self!)

Post A Comment / Question Use this form to add a comment to this entry.







Remember personal info?