Disease Proof

On Manager's Special 1.11.09

 

Broccoli, just $0.51.

 

 

More broccoli, still only $0.51.

 

 

And a bunch of onions for $0.74.


Final total $1.76. How can you beat that!

I could eat broccoli everday and onions are always great to have around.

Trackbacks (0) Links to blogs that reference this article Trackback URL
http://www.diseaseproof.com/admin/trackback/103968
Comments (8) Read through and enter the discussion with the form at the end
Steve - January 12, 2009 10:32 AM

Hi Gerry
I just bought 10 pounds of nice small cooking onions at a supermarket for 2.50 Canadian dollars. A week ago I drove to a farm just 5 minutes from where I live (I am on the edge of a city) and got 75 pounds of potatoes for 11 dollars. It really does pay to look for specials, browse Farmer's Markets, check local farms, try discount supermarkets for produce, and so on.
Cheers, Steve

Jana - January 12, 2009 10:48 AM

Hi Gerry,

I'd be interested to see how exactly you justify buying products wrapped in cellophane AND styrofoam. Seeing how you are all about saving the planet and living green, maybe cutting back on waste should precede cutting back on the occasional steak?

Gerry Pugliese - January 12, 2009 12:09 PM

Hey Jana-

For starters, I’d never eat steak. Red meat is not healthy

Secondly, the complaint about the Styrofoam and plastic packaging, with all due respect, is silly and overly nitpicky. The cheap, marked down produce is a great value, despite the packaging.

It’s a trade off and I’m cool with it. Should I stop exercising because my running shoes are made with plastic and rubber? What about my computer, should I stop blogging because it’s made with plastic and its circuit boards contain mercury?

Peace.
-Gerry

Grazia - January 12, 2009 12:36 PM

Jana,

It would be a waste to let perfectly good produce be thrown out. I can certainly deal with the trade off on the packaging. Almost everything we purchase has some sort of packaging. By the way, the occasional steak from a supermarket comes in styrofoam and cellophane. What's your point?

Jana - January 12, 2009 1:20 PM

Dear Gerry, dear Grazia,

my point should be fairly obvious. If you treat the environment with the respect it deserves, you will not buy things packaged in harmful materials. It's as simple as that. In times of global warming, it is important to be more far-sighted. I buy organic, and nothing there comes wrapped in materials that take ages to decay. That is all I am saying. I choose not to choose cheap over harmful. You do it when it comes to your body, why not expand your horizons to the environment, since "green living" seems to be on the menu?

Of course, you do not have to stop blogging and running, Gerry, that is an illogical deduction. You don't throw your shoes away after each run, do you? Do you throw out your computer after each blog entry?

Gerry Pugliese - January 12, 2009 1:28 PM

Hey Jana-

There is an issue of practically that has to be considered. Most people can't live off the grid, so to speak, and buy stuff that comes without packaging or is organic for that matter. I think you're in the minority, I think you're an extreme.

Peace.
-Gerry

Steve - January 13, 2009 10:48 AM

Hi Gerry
The environmental cost is a big and complex question.

The food had to be fertilized when it was growing, it had to be transported to the store in boxes inside trucks. Some food will come in from overseas in planes. The stores have heating and light, the employees drive to work, and so on.

Personally I think food is one of the best reasons to use energy and resources. I will eat fruit that comes from elsewhere.

This is a bit of a straw man argument and a diversion from the main point, but you ever see the size of Al Gore's house? If we all had carbon footprints anywhere remotely near that of environmental advocates like Gore, Sting, Bono and so on we'd be way worse off. Those guys are "do what I say, not what I do".

Regards, Steve

Matt Stone - January 13, 2009 12:28 PM

Yes, cutting back food packaging to save the environment is like trying to fight a forest fire with an eyedropper.

Your cost analysis is flawed though. The only way to compare food price is to look at units of energy per dollar. Our appetite is controlled by the amount of energy we need for basic function, aka calories.

The appropriate amount of calories that I need per day as calculated by a $400 software program, is 3,600 (active 31-year old male). I'd have to spend a fortune on broccoli and onions at those prices to meet my requirements.

Dr. Fuhrman's Executive Offices
4 Walter E. Foran Blvd.
Suite 408
Flemington, NJ 08822