On Manager's Special 11.03.08

 

Apples and pears only $1.52.

 

 

Just $1.66 for those apples.

 

 

Very ripe bananas for $0.58.


Grand total only $3.76.

I gave my mom some apples and the bananas are GREAT for my pudding!

Trackbacks (0) Links to blogs that reference this article Trackback URL
http://www.diseaseproof.com/admin/trackback/94101
Comments (5) Read through and enter the discussion with the form at the end
Monty - November 3, 2008 10:31 AM

Overripe bananas at 58 cents a pound isn't much of a saving when Stop&Shop and the 206 Farmers Market are selling regular bananas for 59 cents, and Trader Joe's sells them for 19 cents a pound (a large banana weighs about a half pound) or less than 40 cents a pound.

Foodaroo - November 3, 2008 11:12 AM

I've seen something similar at our local health food store but am skeptical about buying because I don't know how long they've been in storage. Once the apples are "bruised", the nutrients have deteriorated.

Monty - November 3, 2008 12:17 PM

58 cents for the package! Now when I took a closer look I saw that the price per pound was half of 79 cents, which makes a big difference, even if you have to do a bit of trimming.

Matilda - November 3, 2008 1:21 PM

That is a tremendous amount of plastic packaging. Wouldn't it make sense to discourage the practice by giving your money to stores that don't participate in that sort of nonsense?

Sara - November 3, 2008 10:38 PM

The apples were $.82 per pound, $.79 a pound for fresh ones at the farmer's market. What Monty didn't tell you is that his cheapo bananas were $.27 per pound. We also got a white acorn squash for $.45 per pound. Matilda- not nearly as much packaging as the junk food everyone else is buying and we use our Eat For Health shopping bag to pack them in.

Post A Comment / Question Use this form to add a comment to this entry.







Remember personal info?